ÇATALHÖYÜK'ÜN TANITIMINA KATKI  SAĞLAYACAK PROJELER KONUŞULDU

ÇATALHÖYÜK'ÜN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK PROJELER KONUŞULDU


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya'nın Çumra ilçesinde yer alan 9 bin yıllık geçmişiyle insanlığın medeniyetleşme tarihine ışık tutan Çatalhöyük Neolotik kentinde incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Alparslan, Çatalhöyük'ün tanıtımına katkı sağlayacak projeler hakkında bilgi aldı. 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar, Konya’nın tarihi dokusuna yön veren Çumra'nın 9 Bin yıllık Neolotik kenti  Çatalhöyük'te incelemelerde bulundu.

Heyet Dünya'da bilinen ilk yerleşim yeri olan ve İnsanlığın gelişiminde önemli yere sahip  Çatalhöyük Neoltik kentine  ziyaret gerçekleştirerek Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan'dan  bilgi aldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  Çatalhüyük’te incelemelerde bulunan heyete  turizm anlamında tarihi yerleşkeyi cazibe merkezi haline getirecek  ziyaretçi merkezi ve kazı alanı için resmedilen  proje tasarılarıları hakkında bilgi verdi.     

"GEÇMİŞTEN GELEN DEĞERLERİ GELECEĞE TAŞIMAYI VE BU DEĞERLERİ TURİZM GELİRİNE ÇEVİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Kadim Şehir Konya, İlk yerleşim yeri olan Çatalhöyük’ten bugüne bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bulunmuş olduğu konum itibariyle medeniyetlerin kesiştiği yer olmuştur. Şehrimizin geçmişten gelen değerlerini geleceğe taşımayı ve bu değerleri turizm gelirine çevirmeyi hedefliyoruz. Konya olarak hep beraber bunu başaracağımıza inanıyorum. Sayın Bakan Yardımcımıza ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederim.” dedi.

"ÇATALHÖYÜK’ÜN TANITIMI YÖNÜNDE OLUMLU BİR ZİYARET OLDU"

9 Bin yıllık bir geçmişe sahip olan Çatalhöyük Neolotik Kenti'nin insanlığın medeniyet öyküsünün başladığı nokta olması nedeniyle bundan sonra turizm kazanımları noktasında hakettiği konumda olacağını belirten  Çumra Belediye Başkanı Recep Candan; " Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın  Nadir ALPARSLAN ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim ALTAY , Çumra'nın kültürel değeri, Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Çatalhöyük’ün tanıtımı yönünde olumlu bir ziyaret gerçekleştirdi. Çatalhöyük 9 bin yıllık bir geçmişe sahip ve burası insanlığın medeniyet öyküsünün başladığı nokta... Bu anlamda  belediye olarak böylesine Dünya mirası açısından büyük bir öneme sahip yerin  bililirliğinin arttırılmasını istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2021 turizm tanıtım ve yatırım programında Çatalhöyük’te yer alacak İnşallah... Özellikle Bakan Yardımcımızın Çatalhöyük'e göstermiş oldukları yakın ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 

"ÇATALHÖYÜK'ÜN TANITILMASI YÖNÜNDE GÜZEL HİZMETLER SUNMAYA ÇALIŞACAĞIZ" 

Başkan Candan açıklamalarına şöyle devam etti: 

"Çatalhöyük'ün tanıtımına ve bilinilirliğine önemli anlamda katkı sağlayacak projelendirilmesi yapılan ziyaretçi merkezi ve kazı alanının bir an önce kazandırılması için  Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim ALTAY'ın talimatıyla yürütülen proje konusunda Sayın Büyükşehir  Belediye Başkanımız ve Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Kazı Başkanımız ile beraber Çatalhöyükte şuan  var olan tesislerimizde incelemelerde bulunduk. Bu tesislerin kullanımında Çumramıza nasıl daha fazla fayda sağlayabilmek için görüşmeler yaptık. Yerli ve Yabancı ziyaretçilerimiz için Çatalhöyük'te ki buluntuların ve çıkan eserlerin daha iyi tanıtılması anlamında İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımız ile beraber belediye olarak hep birlikte güzel hizmetler sunmaya çalışacağız. Bu vesile ile Çatalhöyük'ümüze yapılacak olan tesisilerin ve müzenin bir an önce kazandrılması ümidiyle Çumramıza , Konyamıza ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. " 

"KONYA ÇATALHÖYÜK'Ü DAHA FAZLA SAHİPLENECEKTİR"

Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan Çatalhöyük'te ki  kazı çalışmaları ve yapılan ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çumra Belediyesi ile birlikte Çatalhöyük'ün tanıtımı yönünde geleceğe dair planlamaları istişareli bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Türkcan,  " Bugün Bakan Yardımcımız ile birlikte Milletvekillerimiz, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Çumra Belediye Başkanımız'ın Çatalhöyük'e göstermiş oldukları ilgi bizleri gerçekten mutlu etti. Konya'nın önemli bir değeri olan Çatalhöyük Neolotik Kenti, bundan sonra yeni bir proje ile Anadolu Üniversitesi'nin bünyesinde başladı. Pandemi dönemi ile birlikte zor bir süreç geçirdik. Bu dönem içerisinde Çumra Belediyemizin kazı çalışmaları ve ekiplerimizin ihtiyaçları konusunda ilgilenmesi bizler için çok değerli... Çumra Belediye Başkanımız Sayın Recep Candan ile birlikte Çatalhöyük için yapabileceğimiz yeni planlamaları yerinde konuştuk. Konya'nın  Dünya Kültür mirası Çatalhöyük'ü uluslararası anlamda daha fazla sahipleneceğini düşünüyorum. " dedi.